Priemyselný akčný plán pre európsky automobilový sektor

04.04.2025

Európska únia nedávno predstavila Priemyselný akčný plán pre európsky automobilový sektor. Má silný výskumno-inovačný aspekt a my sme pre vás pripravili sumár jeho najdôležitejších bodov.

Európska aliancia pre prepojené a autonómne vozidlá
EÚ spustí v roku 2025 v rámci plánu iniciatívu s názvom Európska aliancia pre prepojené a autonómne vozidlá. Jej cieľom je urýchliť vývoj technológií, podporiť cezhraničnú spoluprácu a zabezpečiť konkurencieschopnosť európskeho automobilového sektora na globálnom trhu. Aliancia spojí zainteresované strany v oblasti automobilového priemyslu v Európe, aby formovali vývoj vozidiel novej generácie. Na základe spoločného akčného plánu bude aliancia vykonávať niekoľko kľúčových činností

1. Vyvíjať softvérovú platformu pre softvérovo-definované vozidlá.

Aliancia vyvinie pre celú EÚ otvorenú platformu pre softvérovo-definované vozidlá, založenú na najmodernejších softvérových stavebných blokoch s otvoreným zdrojovým kódom, ako aj rozhraniach, štandardoch a nástrojoch.

2. Vyvíjať výpočtovú architektúru vo vozidle pre softvérovo-definované vozidlá

Aliancia vyvinie výpočtovú platformu pripravenú na budúcnosť, ktorá bude prispôsobivá, flexibilná, energeticky efektívna a schopná výkonu v reálnom čase. Bude integrovať pokročilejšie procesory vrátane čipov AI, pričom zabezpečí, že softvérovo definované vozidlá zostanú škálovateľné a ľahko upgradovateľné.

3. Vyvíjať inovatívne riešenia AI pre automobilový priemysel

Vyvíjať sa budú sektorovo špecifické generatívne modely a algoritmy AI, ktoré umožňujú napríklad autonómne riadenie, optimalizáciu prevádzky pripojených vozidiel v dopravnej a nabíjacej infraštruktúre a efektívnu správu batérií či prediktívnu údržbu riadenú Al.

4. Vytvoriť rozsiahle distribuované pilotné zariadenie v rokoch 2026/2027

Zariadenie bude slúžiť ako prostredie na spoluprácu pri softvérovo definovaných vozidlách a ako testovacie prostredie pre inovácie v aplikačných vrstvách.

5. Urýchliť prechod k autonómnemu riadeniu

Vyvinie a doručí sa ambiciózny technologický plán pre vývoj zdieľaných komponentov systému autonómneho riadenia (ADS) (softvér a hardvér).

Aliancia bude vychádzať z prípravných prác uskutočnených v Európskej iniciatíve pre vozidlá budúcnosti a už existujúcich partnerstiev programu Horizont Európa so zameraním na automobilový priemysel – najmä 2Zero, CCAM (členmi sú slovenská STU a UNIZA) a spoločný podnik Chips JU (Slovensko je participujúcou krajinou). Partnerstvo pod programom Horizont Európa, najmä iniciatíva BATT4EU (členom je slovenská UPJŠ), vyčlení počas rokov 2025-2027 spolu 350 miliónov EUR na vývoj špičkových technológií pre batérie novej generácie vrátane kritických aspektov, ako je ich recyklácia a pokročilé výrobné procesy. Tieto akcie budú súčasťou 1 miliardy EUR, ktorá je v rámci programu Horizont Európa vyčlenená pre automobilový sektor.

Podpora pre MSP v automobilovom sektore
Na podporu konkurencieschopnosti a inovácií malých a stredných podnikov (MSP) v automobilovom priemysle navrhuje Komisia niekoľko iniciatív. V prvom rade, Európska aliancia pre prepojené a autonómne vozidlá sa zameria na prvky spoločnej architektúry, zdieľané európske hardvérové ​​a softvérové ​​stavebné bloky a ich štandardizáciu, čím poskytne MSP príležitosti na spoluprácu a inovácie. Komisia ďalej podporí členské štáty pri identifikovaní možného kandidáta na dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (IPCEI) pre čisté, prepojené a autonómne vozidlá a zabezpečí, aby bol dostupný pre inovatívne MSP.
Aliancia plánuje vytvoriť tri cezhraničné testovacie územia, tzv. regulačné „sandboxy“, ktoré umožnia pilotné nasadenie technológií v reálnych podmienkach. Zavedením investičného programu TechEU sa podporí škálovanie spoločností zapojených do výskumu, vývoja a inovácií pre budúce strategické technológie najmä v rámci automobilového priemyslu. Dôraz je na vybudovaní robustného dodávateľského reťazca technológií batériových článkov. Katalyzátorom ďalšej účasti súkromného sektora na rozširovaní inovácií, najmä v oblasti technológie batérií, bude spolupráca Európskej investičnej banky (EIB) a súkromných investorov.

Európska aliancia pre prepojené a autonómne vozidlá predstavuje jedinečnú príležitosť pre slovenské podniky, výskumné inštitúcie a ďalších stakeholderov, aby sa zapojili do formovania budúcnosti automobilového priemyslu a posilnili svoju pozíciu v automobilovom priemysle.
V prípade záujmu o členstvo v Aliancii alebo o viac informácii sa obráťte na matej.smrek@cvtisr.sk