V inovačnom indexe sme si polepšili

14.12.2023

V rebríčku Globálneho inovačného indexu, ktorý každoročne vydáva Svetová organizácia duševného vlastníctva (WIPO), si Slovensko v roku 2022 polepšilo o jednu pozíciu a skončilo na 45. mieste zo 132 posudzovaných ekonomík. Naša krajina však dosahuje vo všetkých skúmaných oblastiach inovačného indexu nižšie výsledky ako európsky regionálny priemer, informoval Úrad priemyselného vlastníctva.

„Súčasná 45. pozícia naznačuje zastabilizovanie klesajúcej tendencie, ktorá sa v predchádzajúcom období prehĺbila. V inovačných výstupoch sa v súčasnosti Slovensko umiestnilo na rovnakej pozícii ako minulý rok, čo predikuje pozitívny trend možného posunu Slovenska v inovačnom potenciáli,“ uviedol ÚPV.

Najslabšou je sofistikovanosť trhu
Najlepšie výsledky Slovensko dosiahlo v oblasti znalostí, technologických výstupov, kde skončilo na 31. mieste, a v oblasti infraštruktúry (41. miesto). Naopak, medzi slabé stránky Slovenska patrí sofistikovanosť trhu, oblasť inštitúcií a kreatívnych výstupov. V tomto parametri sa naša krajina dostala na 56. miesto. V súčasnosti je našou najslabšou stránkou práve sofistikovanosť trhu (72. miesto) - znalosť dopytu klientov a vedomosť o produkcii konkurencie.

„Napriek miernemu zlepšeniu je výkonnosť Slovenska v pomere k HDP na obyvateľa pod úrovňou očakávaní, vzhľadom na mieru nášho hospodárskeho rozvoja. Táto skutočnosť je viditeľná aj v porovnaní Slovenska s Európou,“ upozornil úrad. Horšie výsledky ako európsky regionálny priemer sú podľa ÚPV pravdepodobne odrazom doterajšieho nízkeho financovania inovačného ekosystému. „Na druhej strane, očakávame, že zdroje z plánu obnovy a odolnosti, ako aj národnej stratégie vedy, výskumu a inovácií prispejú k zlepšujúcemu sa trendu,“ dodal úrad.

Inovácie predbiehajú investície
Na Slovensku produkujeme podľa hodnotenia indexu viac inovačných výstupov v porovnaní s úrovňou investícií, ktoré dávame do inovácií. Hlavnými silnými stránkami Slovenska v oblasti inovácií sú high-tech výroba, environmentálna politika v zmysle ISO 14001 a vývoz kreatívneho tovaru. Naopak, najslabšími stránkami Slovenska v oblasti inovácií sú pravidlá pre podnikanie a čistý prílev zahraničných investícií. Slovensko v porovnaní s rokom 2021 stúplo vo viacerých smeroch. Vo vedomostne náročných odvetviach bol v roku 2022 zaznamenaný nárast v zamestnanosti o vyše 19 %. Prístup k informačným a komunikačným technológiám sa oproti roku 2021 zvýšil o 2 %, rovnako sa oproti roku 2021 zvýšil aj export high-tech výrobkov o 7,15 %. Citované H-index dokumenty medzi rokmi 2020 a 2021 stúpli o 6,65 %. Narástla aj tvorba mobilných aplikácií o takmer 11 %.

 

Zdroj: RK SOPK Bratislava