Vesmírne technológie sa stali súčasťou bežného života v doprave, energetike, poľnohospodárstve alebo aj v bankovníctve a slovenskí inovátori dostanú štedrú podporu na svoje projekty. Slovensko sa v roku 2022 stalo pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Bližšia spolupráca s touto agentúrou prináša nové príležitosti pre slovenské firmy, ktorým otvára možnosti rozvíjať svoje inovatívne technologické riešenia a preniknúť na medzinárodné trhy.
Ministerstvo školstva vyhlásilo novú dopytovo orientovanú výzvu z Programu Slovensko SPACE – Špičkový výskum a vývoj od myšlienky k produktu. Výška finančných prostriedkov určených na vyčerpanie zo zdrojov Európskej únie je 10 miliónov eur. Ide o výskum vo všetkých definovaných oblastiach RIS3+ s prienikom na vesmír. Viac info o výzve: https://portal.itms21.sk/vyhlasena-vyzva/?id=3569
Oprávnený žiadateľ: Akciová spoločnosť, družstvo, európska spoločnosť, európske družstvo, európske zoskupenie hospodárskych záujmov, iná organizácia verejnej správy, komanditná spoločnosť, príspevková organizácia, rozpočtová organizácia, spoločnosť s ručením obmedzeným, štátny podnik, verejná obchodná spoločnosť, verejná výskumná inštitúcia, verejnoprávna inštitúcia
Dátum ukončenia: 31. 03. 2025
Hlavným cieľom výzvy je podporiť výskumno-vývojové projekty, ktoré súvisia s vesmírnymi technológiami a ich využitím. Ide predovšetkým o projekty v takých oblastiach, ako je vývoj vesmírneho hardvéru a softvéru, vývoj hardvéru a softvéru pre pozemné stanice a komunikáciu medzi satelitmi a Zemou, vývoj hardvéru a softvéru pre oblasť vesmírnej bezpečnosti, vývoj hardvéru a softvéru pre optimalizáciu a inováciu procesov v rámci vesmírneho priemyslu a vývoj hardvéru a softvéru využívajúceho satelitné technológie na Zemi.
Prioritne budú podporené výskumno-vývojové projekty, ktoré budú mať medzinárodný potenciál a prispejú k zapojeniu Slovenska do aktivít agentúry ESA a Vesmírneho programu Európskej únie, teda také projekty, ktoré prinesú konkurencieschopné výsledky na globálnej úrovni a posilnia postavenie Slovenska v oblasti vesmírnych technológií. Projekt bude podporený zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Slovensko a jeho priority 1P1 Veda, výskum a inovácie.
Finančné prostriedky z výzvy v hodnote 10 miliónov eur sú určené na podporu slovenského vesmírneho sektora, ktorý za posledné roky výrazne narástol. Prispejú k ďalšiemu zvýšeniu medzinárodnej konkurencieschopnosti výskumníkov a slovenských firiem v odvetviach, ako je elektrotechnika, strojárstvo alebo softvérový vývoj. Posilnia ich schopnosť získavať kontrakty s agentúrou ESA a projekty v rámci programov Európskej únie.
Vesmírny sektor sa za posledné desaťročia zmenil v mnohých krajinách z výhradne výskumnej oblasti na hnaciu silu ekonomického rastu. Hodnota vesmírnej ekonomiky v priebehu posledných rokov rástla dvojnásobným tempom v porovnaní so svetovým hospodárstvom. Slovenský vesmírny sektor výrazne narástol. Rôzne aplikácie a služby každodenne pomocou satelitných údajov zabezpečujú navigáciu áut, lodí či lietadiel, umožňujú komunikačné spojenie s odľahlými lokalitami, zaisťujú monitorovanie dôležitých údajov od životného prostredia a klímy až po kritickú infraštruktúru či poľnohospodárske územia.