Domáca ekonomika bude čeliť v roku 2025 viacerým výzvam. Hoci sa očakáva mierny rast, predikcie sú sprevádzané značnou neistotou a riziká prevažujú smerom k negatívnemu prekvapeniu. Ktoré faktory budú mať kľúčový vplyv na hospodárstvo a čo môžeme očakávať v jednotlivých obdobiach roka? Rast domácej ekonomiky by v roku 2025 mal podľa nás dosiahnuť približne úroveň 2 %, miera predikčnej neistoty je však v prvom polroku značne zvýšená a riziká sú naklonené v smere výraznejšieho poklesu.
Prvý polrok bude najmä o dopadoch konsolidačného balíčka – sadzby DPH, transakčná daň a s tým spojený vzostup inflácie. Negatívny bude pravdepodobne aj vývoj zahraničného obchodu – a to pokračujúci útlm nemeckej ekonomiky a nové protekcionistické tlaky USA.
V druhom polroku pôjdu do popredia témy vývoja úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky a ich dopad na náš hypotekárny / realitný trh. Očakávania sú aktuálne nastavené na pomerne nízky rastový potenciál, takže pozitívne prekvapenia budú podľa nás pravdepodobnejšie než napr. v roku 2024. Geopolitické hrozby sa však budú naďalej prejavovať na pozadí opatrných náznakov obnovy, čo spôsobí, že rast ekonomiky nestúpne výrazne nad svoj potenciál ani v prípade, že by firmy našli zdroje na investície do rastu svojej produktivity a konkurencieschopnosti, čomu nebudú pomáhať ani vládne zásahy. Bez toho však udržateľný
rast nedosiahneme a aj pozitívne čísla HDP budú iba krátkym cyklickým nádychom v nejasnom trende.
Okrem interných výziev spojených s pokračujúcim tlakom na konsolidáciu verejných financií na jednej strane a so snahou o zachovanie nezmenených až navýšených výdavkov rozpočtových kapitol budú mať najdôležitejší vplyv externé faktory. Nemecká ekonomika stále nie je v dobrej forme, čo sa prejaví najmä na našich priemyselných odvetviach, ale aj na pokračujúcom slabom dopyte v súvisiacich dodávateľských reťazcoch. Veľkou neznámou bude obchodná politika USA, najmä to, do akej miery sa naplnia vyjadrenia ohľadom obchodných taríf, čo by sa dotýkalo „chrbtovej kosti“ nášho hospodárstva – auto sektora. Rizikom je geopolitický vývoj za našimi východnými hranicami a čo sa tam bude diať, ale aj to, aký vplyv to bude mať na energetický trh Európy. Kým v roku 2024 dokázali ekonomiku podržať domácnosti z titulu poklesu inflácie a rastu reálnych miezd, v roku 2025 sa ich pozitívny príspevok k ekonomickému rastu oslabí rovnako, tak ako vývoj v priemysle. V reálnych dátach to bude znamenať, že rast ekonomiky bude nanajvýš na úrovni roka 2024 s rizikami na strane nižších úrovní – teda okolo 2 %.
Tých oblastí, ktoré budú ťahúňom ekonomického rastu, je menej v porovnaní s výhľadom takto pred rokom. Všeobecne to vidíme tak, že tak spotreba, ako aj zahraničný obchod budú vykazovať horšie i lepšie časy, ale 100-percentná istota podpory rastu tu nebude. Stále sme však optimistickí ohľadom spotreby, keďže rast reálnych miezd by mal pokračovať aj v roku 2025 a vyššia inflácia bude u niektorých vrstiev obyvateľstva kompenzovaná navýšením príjmov, napr. u dôchodcov. Negatívny vývoj v nemeckej ekonomike by mohol spolu s poklesom úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky na istý čas vykazovať rast dopytu, ktorý sa priamo premietne do rastu nášho zahraničného obchodu, priemyselnej produkcie či výroby kľúčových komponentov. Výhľad však nateraz optimistický nie je, ale priestor na korekciu (možno aj väčšiu, ako sme videli na jeseň) tu stále existuje. Vládne investičné stimuly, ako aj dobiehajúci efekt európskych zdrojov silnú podporu rastu neprinesú, ale minimálne zaručujú, že rast ekonomiky by mal byť aj v roku 2025 kladný.
Zdroj: Banková sekcia SOPK a 365.bank